Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Glas / Vinkanna 14534032



*

nr 1453 4032


Vinkanna

Sent 1800-tal. Nysilver / slipat glas, Höjd: 29 cm


Utrop:

800 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 7 mars 2022
kl 20:59:12


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
6/3 18:43:57 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: glas nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal slipat glas vinkanna
  • 8229 Burkar
    ett par, med lock, Kristall. Diameter: 15,5 cm. Hö..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:23
  • 8015 Coupeglas
    8 st, diameter: 10,5. Höjd: 7,5 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:29
  • 8239 Glas
    3 delar, Böhmen. Höjd: 11-5-29 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:51
  • 8235 Glas
    3 st + vas på fat, glas, dekorerat. Höjd: 23-23,5
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:03
  • 8286 Glas
    Färgat, 10 delar. Höjd: 12-20 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:59
  • 8281 Glasservisdelar
    5+ 8+ 9. Höjd: 9-11,5
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:53




Ladda ner broschyr